Blog

Bylinky pro podzimní detoxikaci a obnovu

bylinky pro jarní detoxikaci

V minulém článku o léčbě podzimních neduhů jsme se podívali na rady našich babiček a pověděli si jak dotáhnout léčbu do zdárného konce. Dnes si ukážeme nejběžnější bylinky, které se k potírání kašle, rýmy a podzimní únavy používají.

Máta na ucpaný noc

I když největší sílu mají všechny druhy máty hlavně v létě, některé její odrůdy stále rostou a kvetou, proto se pusťte do jejich sběru. Mátový čaj je totiž ideálním pomocníkem v boji proti rýmě a nachlazení, kromě toho také snižuje horečku a celkově působí antisepticky.

Svařené lístky a květy s cukrem a malým množstvím vody pak dají dohromady mátový sirup, který se během podzimu jako prevence rozhodně neztratí.

máta proti nachlazení

 

Jitrocel proti nachlazení

Jitrocel má skvělé léčivé účinky. Zaměřte se na jitrocel kopinatý a se sběrem rozhodně neotálejte, chladnější počasí mu nesvědčí. Poznáte ho podle úzkých podlouhlých listů s výrazným žilkováním.

Svařený jitrocelový čaj pomůže při potížích s dýchacími cestami, léčí kašel i chrapot a s medem chutná opravdu dobře. I z jitrocele v cukrovém nálevu vytvoříte sirup proti kašli, který spolehlivě uvolní hleny, a navíc i dobře chutná. Stačí lístky nasekat nadrobno, přidat trochu vody a asi 250 g cukru a stejné množství medu. Vaření nezabere ani příliš času.

Jitrocel pomůže i s péčí o aknózní a mastnou pleť. Listy nechte několik dní louhovat v lihu, který pak nařeďte destilovanou vodou. Tak vytvoříte účinnou pleťovou vodu.

jitrocel proti nachlazení

 

 

Černý rybíz posílí ženský organismus

Nejen z listí je člověk živ, u černého rybízu využijte rozhodně i bobule. Má bezvadné účinky na zejména ženský organismus, pokud je tedy máte z léta nasušené či zamrazené, neváhejte je použít. Černý rybíz totiž pozitivně působí na produkci ženských hormonů, které harmonizuje a uvádí do rovnováhy. Kromě toho ale stabilizuje harmonii celého – i pánského – organismu, který nakopne a nabudí.

Rozvařit bobule na sirup, který je možné ředit vodou, je hračka. Podobně nenáročná je i výroba čaje z listí, kterým můžete doplnit pitný režim v libovolném množství.

černý rybíz jako posílení imunity

 

 

Kopřiva pro detoxikaci žaludku

Kopřiva se dá sbírat i na podzim – lístky a zejména kořeny. Kořen kopřivy je nutno očistit a usušit, následně nastrouhat a svařit v horké vodě. Výsledná tekutina je nedostižným nástrojem pro podzimní detoxikaci žaludku a ochrání vás před chorobami plic a průdušek, pokud ji budete denně pravidelně upíjet.

Z usušených lístků se pak vaří čaj, který je posvícením pro vaši krev, kterou čistí a podporuje její tvorbu. Kromě toho také urychluje léčbu zánětů močových cest a zmenší bolesti hlavy.

 

kopříva dvoudomá

 

Kostival pro naše klouby

Kostival lékařský si libuje v chladu a vlhku a na loukách či podél cest ho najdete i v listopadu. Poznáte ho podle podlouhlých, na stonku střídavě umístěných mírně ochlupených listů. U kostivalu jděte rozhodně po kořeni, který omyjte, nakrájejte a nechte usušit v teplé místnosti. Ani lístky však nejsou bez účinků – pokud trpíte bolestmi kloubů, svařte je v horké vodě a užijte si ozdravnou koupel.

Proschlý kořen nastrouhejte na jemno a po smísení s obyčejným krémem na ruce či tělo používejte jako léčivou mast na otoky a opuchliny nebo na masáže bolavých kloubů. Zevně se dá používat i tinktura, která vznikne po naložení nadrobno nakrájeného kořene do lihu. Nepoužívejte ho ale příliš často a vyhýbejte se vnitřnímu užití. Kořen obsahuje látky ve větším množstvím pro vnitřní orgány jedovaté.

kostiva na klouby

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.