šípkový čaj proti nachlazení

Co platí na kašel, rýmu a bolest v krku?

Začíná podzim a jako každoročně se toto období projevuje spoustou nemocí. Však to znáte rýma,kašel,bolesti v krku a teplota. Jelikož to postihlo i mě, chtěla bych se s vámi podělit o pár rad, které mi pomohly a určitě pomohou i vám.

Co použít proti kašli

Máte kašel a chcete se vyhnout práškům? Zkuste pár rad naších babiček, které opravdu zabírají.

Čaje proti kašli

Hojné pití čaje čaje pomáhá uvolnit hlen a usnadňuje vykašlávání. Nejlepší čaje na kašel jsou bylinkové, hlavně ze sušených květů a jitrocele.
Bylinkový čaj je vhodný i pro děti, má příjemnou chuť. Smíchejte hrst květů lípy, hrst listů jitrocele, hrst květů černého bezu, hrst drcených sušených šípků (vše zakoupíte v bylinkářství, na internetu nebo v lékárnách). Z této směsi zalijte 2 lžíce litrem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Po mírném vychladnutí zceďte, výluh oslaďte dvěma lžícemi medu a můžete začít popíjet.

Dalším známým receptem naších babiček je čaj cibulový, který funguje krom kašlání na kdeco. Dvě oloupané cibule pokrájejte, zalijte půllitrem vody a přiveďte k varu. Na mírném plameni vařte zhruba 15 minut. Sceďte a doslaďte medem. Zjemnit vývar můžete trochou mléka nebo lžičkou másla. Další varianta „čaje“ je bez mléka či másla, zato se skořicí, hřebíčkem, zázvorem, které přidejte do vaření. Dochutit ho na závěr můžete ještě citronem. Měli byste jej užívat dva až třikrát denně, uleví vašemu dýchání, zlepší odkašlávání.
Jeden opravdu zajímavý recept je takový, že hruď pomažete sádlem nebo máslem, přikryjete igelitem, potom ručníkem a zalezete do postele.

Co na bolest v krku

Na bolest v krku klasicky pomáhají cucací tablety z lékárny jako je Strepsils (cca 139 Kč), je to sice „chemie z lékárny“, ale zabírají poměrně rychle, tak proč se zbytečné trápit. Hodně účinný je taky zábal. Měl by vypadat takto: mokrá spodní vrstva zahřívaná teplou suchou horní a obě proložit igelitem. Tento recept je sice zdlouhavější, ale na bolest v krku rozhodně pomáhá.

Co použít proti rýmě

Jeden dobrý typ je také napařování nosní dutiny nad vanou s horkou vodou, do které můžeme přidat mořskou sůl, heřmánek nebo nakapat éterický olej z tee-tree nebo rozmarýnu či levandule. Hlavu si zakryjeme ručníkem, aby horké páry neunikaly.

Místo kapek cibule – Osvědčeným domácím lékem je obyčejná cibule. Talíř s čerstvě nakrájenou cibulí postavte poblíž postele. Éterické oleje pročistí nos a působí dezinfekčně na sliznici. Užívat ji můžete ale i coby šťávu: cibuli pokrájejte, promíchejte se lžící medu a nechte stát. Vylouhovanou šťávu polykejte po lžičkách, případně si ji dejte do vlažného čaje.

Na snížení teploty

Jestliže máte teplotu nižší než 37,5°C,tak teplotu nesrážejte, protože váš organismus bojuje proti bakteriím. Při vysoké teplotě zkuste studené zábaly. Tělo se zabalí do mokrého prostěradla. Poté se osuší a nemocný si může zase lehnout pod peřinu.

Co použít na běžnou podzimní únavu

• Určitě zůstaňte v teple v posteli s filmem, oblíbeným seriálem a konvičkou čaje nebo s vaši oblíbenou knihou.
• Místo čaje zkuste občas vystřídat kuřecí vývar.
• Zkuste také přiložit láhev s horkou vodou k hrudníku. Přesně pod hrudní kostí se nachází brzlík, který vytváří T-lymfocyty, buňky, jež jsou základem obranných funkcí organismu. Teplem jejich činnost posílíme. Postačí i horká plína.

Medvědí mléko

Tenhle tip je vzhledem k obsahu alkoholu pouze pro dospělé. Funguje při počátečních příznacích nachlazení, pak už je alkohol nevhodným společníkem. Ohřejte 200 ml mléka, přidejte panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer.

Křen s medem

Tenhle tip je vzhledem k obsahu alkoholu pouze pro dospělé. Funguje při počátečních příznacích nachlazení, pak už je alkohol nevhodným společníkem. Ohřejte 200 ml mléka, přidejte panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer.

Zázvorový čaj s citronem

zázvorový čaj proti nachlazení

Příprava zázvorového čaje je jednoduchá. Stačí zalit pár plátků oloupaného zázvoru horkou (asi 90°C) vodou nebo můžete lisovat šťávu z něj. Po chvíli, když čaj zchladne, aby se dal pít, ho doplňte citronem a medem a zvolna popíjejte.

Autor příspěvku: admin

2 komentáře: „Co platí na kašel, rýmu a bolest v krku?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.