výroba parfémů ze silic

Domácí výroba parfémů

Výroba vonných esencí a parfémů je umění, které má své kořeny v dávné minulosti a provází nás již od starověku. Parfémy a vůně byly odedávna symbolem luxusu, neboť se mnoho vonných esencí dováželo a stále dováží z orientu.

 

V tomto článku se bohužel nedozvíte jak vyrábět parfémy na úrovni módních značek, protože ty nejdražší se skládají z desítek, nebo i stovek složek a jejich výroba podle tajné receptury může trvat i několik let. Také vám nemůžu dát tip na kurz pro jejich výrobu (takový kurz u nás nejspíš ani není). Cílem tohoto článku je jen seznámit vás s teorií míchání parfémů a poskytnout zdroje zajímavých informací a návodů na toto téma.

 

Co je a co není parfém

Silice nebo-li esenciální oleje jsou ochranné látky rostlin, které mají často antibakteriální a jiné léčivé účinky.
Silice nebo-li esenciální oleje jsou ochranné látky rostlin, které mají často antibakteriální a jiné léčivé účinky.

Podíváme-li se na Wikipedii, zjistíme, že je parfém definován jako směs esenciálních olejů a dalších aromatických látek, která vyvolává specifickou příjemnou vůni. Pravý parfém obsahuje 15-40 % vonných látek rozpuštěných 70-80 % alkoholu a 5 % destilované vody. Kvalitní parfém by měl několik týdnů zrát, aby získal správnou vyváženou vůni.

 

Typy vůní:

  • Parfém je vůbec nejintenzivnější vůně, která je na trhu k dispozici. Podíl vonných látek je 15–40 %.
  • EDP neboli Eau de Parfum, česky též parfémová voda (toaletní parfém). Podíl vonných látek je 12–15 %.
  • EDT neboli Eau de Toilette, česky též toaletní voda. Podíl vonných látek je 6–12 %.
  • EDC neboli Eau de Cologne, česky též kolínská voda, německy Koelnisch Wasser. Podíl vonných látek je 4–6 %; ochranná známka: Koelnisch Wasser.
  • EDS neboli Eau de Solide/Sport, anglicky též splash perfume. Podíl vonných látek je okolo 1 %; ochranná známka: EdS.

 

Složení parfému

Každý parfém se skládá ze tří složek, které by spolu měly (alespoň u kvalitních parfémů) vzájemně harmonicky ladit. První částí parfému je hlava. Hlava je to první, co z parfému ucítíte a obsahuje nejrychleji unikající esence, které vyprchají během prvních sekund až minut. Druhou částí parfému je srdce, tuto vůni cítíme většinou 2-3 hodiny. Poslední částí je základ, který může vydržet u kvalitních parfémů i několik desítek hodin.

 

Kde získat esence?

Výroba esencí pomocí destilace je zdlouhavá a bez zkušeností a receptur si výsledným produktem nemůžete být jisti. Většina zdrojů, které jsem četl, proto doporučuje esence kupovat. Cena i kvalita se velmi liší a za esence nejvyšší jakosti si musíte výrazně připlatit. Z českých značek můžete zkusit firmy Atok, Nobilis a Saloos.

 

Zajímavé odkazy

Na úvod se můžete podívat na recept výroby parfémů „podle našich babiček“ z vylouhovaných květů. Návod je jednoduchý a prakticky nic na něm nejde zkazit, podívejte se na tento odkaz: http://www.ceskatelevize.cz/

K myšlence sepsat informace o domácí výrobě parfémů mě přivedl článek, který můžete najít na serveru http://www.handicraft.cz

Pokud vás předchozí odkaz zaujal, doporučuji navštívit tento web: http://www.greenwave.cz/, je naprosto ideální pro získání základních informací o parfémech.

Zajímavé informace vám poskytne i tento odkaz: http://www.tech-info.cz/parfumerie/. Dozvíte se zde mnoho zajímavostí o výrobě parfémů a najdete zde několik receptů.

Další recepty na výrobu parfémů jsem našel na tomto blogu. Receptům ale chybí několik kroků popsaných v předchozích článcích (například uzrání a přefiltrování parfémů), takže nelze zaručit dobrý výsledek.

Jako perličku na závěr zde vkládám odkaz na diskuzi o tvorbě vlastních parfémů, určitě je dobré přečíst si o zkušenostech dalších tvůrců parfémů.

 

Závěrem

Jak jsem již psal na začátku, tento článek vám má poskytnout pouze základní informace, protože výroba parfémů je umění a naučit se tvořit vlastní kvalitní vůně vám může zabrat spoustu času, píle a hlavně peněz. Doporučuji tedy zvážit, zda se vám tato investice vyplatí.

Máte zajímavé informace o domácí výrobě parfémů a chcete se s nimi podělit? Napište nám je do komentářů.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.