Kanzashi – Japonské látkové kytičky

Historie a současnost kytiček

Tsumami kanzashi určené pro duben.
Japonská maiko s kytičkami kanzashi.

Kanzashi je název pro tradiční japonské ozdoby do vlasů, ale mimo Japonsko jsou tímto názvem označeny ozdobné látkové kytičky. Správný japonský název pro kytičky kanzashi je tsumami nebo tsumami kanzashi.

 

Tradice těchto ozdob je neuvěřitelně stará a sahá do období před více než třemi tisíci lety, kdy se těmto kytičkám přikládala magická moc a měly chránit před zlými silami. Není divu, že se kanzashi hluboce zaryla do japonské kultury a tradice nošení kytiček kanzashi zůstala v Japonsku zachována dodnes.

 

I dnes jsou kanzashi výsadou tzv. maiko, což jsou mladé japonky učící se umění gejš. Zvláštností těchto látkových kytiček  je, že jsou sezónní a pro každý měsíc v roce mjí japonci specifický ornament. Kromě běžného nošení jsou kanzashi také součástí úboru při oslavách Nového roku, narozenin a při tradičních tancích.

 

Kanzashi ve světě

Dnes již nejsou tyto ozdobné kytičky zdaleka jen výsadou Japonska, ale technika jejich výroby se rozšířila po celém světě. Existuje jich velké množství tvarů a variant, od jednoduchých vzorů, po složité kytice a ornamenty, které jsou hotovými uměleckými díly.

 

A pokud chcete být i vy součástí tohoto nádherného umění a naučit se výrábět několik druhů těchto kytiček naprosto zdarma od profesionální lektorky, můžete vyzkoušet bezplatnou část kurzu

 

Bezplatný kurz a výuka kanzashi

Bohužel u nás nejsou tyto kytičky moc známé a kromě několika málo návodů existuje jen jeden český videokurz na stránkách kurzyproradost.cz, ze kterých postupně zveřejňuji i další kurzy. Po registraci se vám otevře kurz o délce tři lekcí, ve kterých se naučíte některé základní verze kytiček. Tyto lekce jsou bezplatné a pokud se vám bude kurz líbit, můžete si zakoupit i zbytek kurzu. Lektorkou kurzu je dlouholetá instruktorka techniky kanzashi, ozdobných spon a šperků s paní Jaroslava Marková.

 

Po kliknutí na kurz budete přesměrováni, pokud chcete kurz začít, je nutná bezplatná registrace

kazashi

Zde se můžete podívat, jaké výtvory se v kurzu kytiček kanzhashi budete učit vyrábět

[dreamwork cats=4]

 

 

Návody na výrobu kytiček kanzashi

Našel jsem naprosto úžasný blog ve kterém se autorka mimo jiné zabývá i těmito kytičkami. Pokud chcete nabrat inspiraci a nájít několik užitečných návodů s fotografiemi a podrobným postupem, tak tse na něj určitě podívejte. Stačí kliknout zde.

 

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.