Naučte se paličkovat

Kurz paličkování pro začátečníky – naučte se umění našich babiček

Troška z historie paličkování

Paličkování a výroba krajek je řemeslo, jehož historie sahá až do období italské renesance v druhé polovině 16. století. V té době se stávaly součástí oděvů bohatých obyvatel přístavních měst a odtud se rychle se rozšířily i do Českých zemí. Pořídit si krajku bylo finančně velice náročné a v českých zemích byl dokonce roku 1564 vydán zákaz jejich nošení pro městské obyvatelstvo, které se v té době chtělo oblékat jako šlechta. Není tedy divu, že první krajkářská dílna vznikla v Krušných horách, kde se těžilo stříbro a bylo zde tedy mnoho bohatých kupců, kteří si koupi krajky mohli dovolit.

Paličkování pro začátečníky
Paličkování není jen řemeslo našich babiček, moderní techniky paličkování se dnes znovu dostávají do módy

V průběhu dalších století se výroba paličkovaných krajek postupně rozšiřovala a v 18. a 19. století mohlo být dokonce až 50 tisíc lidí, kteří se krajkářstvím živili a mnoho dalších pro něž to byla činnost zpříjemněním dlouhých večerů. Tradiční krajka se tak postupně stala součástí barokních oděvů a hlavně lidových krojů, které si bez této ozdoby snad ani nejde představit.

Ve 20. letech 19. století započala strojní výroba krajek, ale ruční tvorba se i přes postupný útlum nikdy nezastavila, protože takto vyrobený materiál byl považován za hodnotnější a kvalitnější. Dnes se jíž ručním paličkováním nejspíš neuživíte, ale stále je to nádherné řemeslo s více něž 350letou tradicí, které by bylo škoda jen tak zapomenout.

 

Je paličkování náročné a proč se ho vůbec učit?

Paličkovat se může naučit prakticky každý. Postupně lze začít od nejjednodušších vzorů až po pokročilé obrazce. Chce to jen trošku trpělivosti, chuť do práce a můžete se propracovat k nádherným vzorům, vyrábět vlastní šperky, obrázky na zeď nebo si založit malý krámek s rukodělnými výrobky.

Pomůcky pro paličkování

Herdule – je to kulatý válec a sloužící jako podklad pro nitě a špendlíky. Herdule se sešívá ze dvou látek a nejčastěji je naplněná pilinami nebo senem. V kurzu se naučíte jak herduli vyrobit, nebo si ji můžete prostě koupit.

Paličky – paličky jsou buď pláštíkové nebo bezpláštíkové

Špendlíky – špendlíky musí úzké aby nedělaly v krajce velké díry a také naprosto čisté a bez rzi jinak by mohly ušpinit niť.

Podstavec – slouží k uchycení kulaté herdule, která by jinak mohla klouzat

Nitě – nití je široký výběr a použít jde téměř jakákoli a to včetně tenkých drátků na šperky. Základem je lněná nebo bavlněná nit či bavlnka.

Podvinek – je vzor podle kterého se paličkuje. Nejčastěji je vytištěn na bílé papíře.

paličkování podvinky podle kterých se paličkuje
Takto vypadá podvinek – vzor podle kterého se paličkuje

Kurz paličkování pro úplné začátečníky

Pokud se chcete učit od toho nejlepšího, pak doporučuji kurz lektorky Ivy Proškové, která se paličkováním zabývá už přes padesát let, během kterých vydala několik knih a pořádá kurzy v zahraničí.

Tento kurz je tvořen ze dvou částí, v té první se naučíte základy jako je navázání paliček, paličkování jednoduchých vzorů a práce s podvinky. V další již placené části kurzu se již začnete pomalu učit pokročilé techniky a vzory, které jsou však názorně ukázány a ke každému vzoru pak máte i podklady, které stačí jen vytisknout. Na konci kurzu budete nejen umět paličkovat krajky, ale také celé obrázky v rámečku či šperky.

Pokud se chcete do kurzu přihlásit, stačí kliknout níže a přehrát si první video.

výuka paličkování zdarma

Starší dokument o paní Proškové ve kterém můžete vidět některé její výtvory a podívat se na její práci.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.