Kurz olejomalby technikou Bob Ross – malujte jako skutečný malíř

Kdo byl Bob Ross a v čem spočívá jeho výuka olejomalby?

Bob Ross (29. 10. 1942 – 4. 7. 1995) byl geniální americký malíř, umělec a tvůrce televizního pořadu o malbě The Joy of Painting, díky němuž se stal doslova legendou i mezi lidmi, kteří se o umění jinak nezajímají.

Ross dokázal lidi doslova uchvátit svou jedinečnou technikou olejomalby. Jeho styl totiž vypadal naprosto jednoduše a s trochou cviku by jej zvládl každý, ale i tak byl schopen během několika desítek minut vytvořit nádherné a realistické obrazy. O propracovanosti a jednoduchosti jeho techniky vypovídá i to, že za svůj život namaloval přinejmenším 25 tisíc obrazů.

 

Výuka olejomalby podle Boba Rosse

Ross již od prvních dílů svého pořadu dbal na to, aby se jeho diváci mohli učit malovat podle něj. Používal proto jen omezené množství barev a pomůcek, aby jejich pořízení nebylo příliš nákladné. Jeho oblíbeným stylem malby byla technika „mokrá do mokré“, při které se nanáší nová vrstva barvy na tu předchozí ještě nezaschlou, čímž se šetří čas a nemusí se čekat na proschnutí předchozí vrstvy.

Bob Ross
Bob Ross ve svém pořadu

Další jeho oblíbenou metodou bylo kartáčování jemnou štětkou (tzv. braš). V kombinací  s použitím malířského nože dokázal pomocí těchto metod během pár sekund vykouzlit na plátně z několika nicneříkajících čar například stromy, oblaka, vodní hladinu nebo hory.

Zrychlená ukázka z pořadu The Joy of Painting Boba Rosse. Skutečná délka pořadu byla 30 minut.

Díky své jednoduchosti a propracovanosti se na techniku olejomalby Boba Rosse nezapomnělo ani po roce 1995, kdy prohrál svůj boj s rakovinou. Její síla totiž tkví v tom, že se ji dokáže naučit téměř kdokoli, a proto má mnoho následovníků pořádajícich kurzy této techniky a po celém světě.

I přesto, že Bob Ross u nás není veřejně známou osobností a jeho pořad se v Česku nikdy nevysílal, věřím, že vás tento článek navnadil k vyzkoušení bezplatného kurzu malování jeho technikou.

 

Bezplatný videokurz olejomalby

Naučit se malovat, zvláště pokud nemáte přirozený talent, není nic jednoduchého. Tento minikurz podle technik Boba Rosse vám však může velice usnadnit cestu.

Celým kurzem vás bude provázet certifikovaný instruktor olejomalby Pavel Michalica, s jehož pomocí můžete namalovat svůj první obraz. Pavlovi samotnému trvalo sice tři roky než se z něj stal malíř, ale s pomocí jeho kurzu zvládnete svůj první obraz během pár hodin.

V bezplatném online kurzu, který obsahuje tři lekce, se dozvíte, jak si připravit plátno a také se naučíte kreslit hory, stromy a jejich odraz od vodní hladiny. Pokud budete šikovní, můžete na konci kurzu nakreslit svou první krajinomalbu.

Další část kurzu je již placená a prohloubí vaše nově nabyté zkušenosti.

 

Pro vstup do kurzu je nutné se bezplatně zaregistrovat

button

Chcete-li vidět obrazy, které nakreslili absolventi kurzu olejomalby, podívejte se do diskuze pod kurzem.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.