Patchwork – kurzy tvoření z látek

patchworková deka

Co je patchwork?

Výraz patchwork pochází z anglického sousloví patch – záplata a work – práce, volně tedy můžeme patchwork přeložit jako práce se záplatami. Patchwork spočívá ve spojování malých kousků látky do větší mozaiky. V minulosti sloužila tato technika k zužitkování zbytků drahých látek a na záplatování. Dnes se z patchworku stala široce rozšířená kreativní technika, se kterou se dá vyzdobit téměř vše.

S patchworkem úzce souvisí takzvaný quilt nebo-li prošívání. Při této technice prošíváme více vrstev do jedné. Pokud zvládnete techniku patchworku a quiltu, dokážete si ušít spoustu krásných věcí, jako třeba deky, šály, kabelky, ubrusy, záclony a mnoho dalšího. Fantazii se meze nekladou.

 

Kurzy patchworku

Jediný internetový výukový video kurz patchworku pochází z dílny Kurzů pro radost. Vede jej zkušená instruktorka Radka Sedláčková, která se patchworkem zabývá již 8 let a také jej vyučuje.

V tomto kurzu zdarma se dozvíte základy, na kterých můžete stavět své další snažení, ale také cenné rady od zkušené instruktorky, a ty jistě využijí, i ti zkušenější. Kurz obsahuje část zdarma o délce tří lekcí, která je dostupná ihned po registraci a  naučíte se v ní některé techniky a postupy a nadstavbovou prémiovou část, za kterou si již bohužel musíte zaplatit.

Úvodní představení kurzu od Radky Sedláčkové

Pro přihlášení do kurzu je potřeba registrace. Kliknutím přejdete přímo na registrační formulář

kurz patchwork

Krásný patchworkový šátek s tulipány

Krásný patchworkový šátek s tulipány

 

Rozsáhlý návod pro patchwork

Dalším kurzem, který již sice není formou videa, ale i tak je velice zajímavý, je kurz patchworku ze stránek Genevieve. Tento kurz obsahuje celkem pět přehledných lekcí se základním popisem pro začátečníky a několika jednoduchými vzory. Na stránkách rovněž najdete další materiály a vzory. Celý obsah stránek je k dispozici bezplatně.

Pro vstup do kurzu není potřeba registrace.

kurz patchwork

 

Kde získat návody a vzory?

Tak máte možnost vyzkoušet si návody z různých stránek o patchworku, kterých je na internetu přehršel, ale jejich kvalita se velmi různí. Pokusil jsem se pro vás vybrat ty nejzajímavější.

 

Patchwork a quilting – Jak na to lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


 
Pro začátečníky jsou vhodné stránky www.kunhutky.cz, najdete na nich popis tvorby základních vzorů a navíc i postupy ke složitějším výtvorům. Nejedná se sice o ucelený kurz, ale tyto stránky vřele doporučuji.

Kostičkovaný přehoz na postel

Kostičkovaný přehoz na postel šitý pomocí záplatování

 

Další návody najdete na stránkách http://sici-stroje.cz/, dostanete zde bezplatně vzory pro patchwork i další techniky šití. Jedná se o zajímavé návody, které by se vám mohly hodit.

 

Další stránky o patchworku pro inspiraci:

 

http://macinkav.blog.cz/ – návodů zde sice moc nenajdete, ale pro inspiraci naprosto úžasné stránky

http://janky-napady.blogspot.cz/p/patchwork.html – další inspirace

http://zlatedno.blogspot.cz/ – zajímavý blog o šití a patchworku

http://www.workpatch.estranky.cz/ – pěkná sbírka šablon

 

Závěr

Máte zkušenosti s touto technikou, nebo jste našli zajímavou stránku o ní? Budu rád, když se svěříte v komentářích.

 

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. 6.1.2015

    […] současnosti prochází pletení z papíru spolu s enkaustikou, pletením košíků, patchworkem a dalšímí kreativními technikami novodobou renesancí a jeho popularita roste po celém […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.