Plané jedlé rostliny z naší přírody – chutné a zdravé potraviny zadarmo

Možná si ani neuvědomujete, že spousta rostlin, které rostou ve vašem okolí je jedlých. Tyto plané jedlé rostliny již od nepaměti slouží nám a našim předkům jako zdroj potravy. Ať už je to jako nástroj pro přežití v dobách neúrody, nebo jako bezplatné zpestření našeho jídelníčku. V současnosti roste v České republice více než sto druhů rostlin, které je možné konzumovat a naprostou většinu z nich můžete běžně najít na své zahrádce, nebo při procházce v přírodě.

Tyto plané jedlé rostliny bohužel většinou nejsou běžně používané a znalosti o jejich užití ovládá jen omezené množství lidí. Ale nemůžeme se tomu divit, protože v současnosti si můžeme ovoce a zeleninu koupit nebo vypěstovat na zahrádce, a tak se na rostliny z přírody, které mohou hůře chutnat, nebo se obtížně zpracovávají, postupně zapomíná.

Jak se stát sběračem planých jedlých rostlin?

Základní podmínka pro sběr jedlých rostlin z přírody je prostá. Musíte vědět které rostliny sbírat a jak je sbírat. Tuto podmínku je nutné splnit i u rostlin, o kterých se běžně ví, že jsou jedlé. Například bobule černého bezu jsou bez převaření mírně jedovaté, a pokud byste z něj zkoušeli vyrobit šťávu, aniž byste jej tepelně upravili, nejen, že by vám nechutnal, ale způsobil by nejspíš i zažívací potíže. Proto je nutné, abyste všechny sbírané rostliny bezpečně znali, neboť se tím vyvarujete nepříjemným chuťovým zážitkům či dokonce otravám.

planné jedlé rostliny
Salát s jedlých plevelů a rostlin

Plané jedlé rostliny můžeme rozdělit do tří velkých skupin:

Plané ovoce: Do této velké skupiny planých jedlých rostlin můžeme zahrnout mnoho druhů, od běžně sbíraných lesních plodů, několika druhů jeřabin, šípků, černého bezu a planých odrůd ovocných stromů, až po méně známé druhy jako jsou hlohy, střemchy a dříny.

Planá zelenina: Do této skupiny lze zařadit snad všechny rostliny, o kterých se ví, že nejsou jedovaté a jsou dostatečně měkké na to, aby se daly strávit. Patří zde například špenátové rostliny (kopřivy, některé merlíky, bršlice kozí noha a lebeda), dále salátové zeleniny (pampeliška, podběl, ptačinec, česnek medvědí, sedmikráska a další), kořenové zeleniny (lopuch, křen) a různé aromatické bylinky (máta, meduňka, šalvěj, mateřídouška).

Ostatní použití: Tato kategorie zahrnuje mnoho dalších použití, třeba sběr mízy ze stromů, výrobu náhražek kávy, alternativní zdroje mouky, výroba bylinných čajů, alkoholických nápojů, rostliny sloužící jako koření atd.

Kde získat informace?

Informací lze získat plno, ale bohužel jsou roztroušené po celém internetu. Pokud čekáte, že existuje nějaký přehledný kurz, ve kterém se naučíte vše potřebné, tak vás musím zklamat. Informací o planých jedlých rostlinách je tolik, že vytvořit online kurz by prakticky nebylo možné. Tyto rostliny studuji již více než dva roky a celou tu dobu se snažím najít na co nejvíce nových informací o tomto tématu. Do budoucna také zvažuji, že budu o planých jedlých rostlinách přednášet a natočím vlastní krátký video kurz. Pokud vás toto téma zajímá, přihlaste se do zpravodaje a dozvíte se novinky. Prozatím ale zůstávám odkázán na cizí zdroje.

Knihy o planých jedlých rostlinách

O planých jedlých rostlinách bylo vydáno několik knih. Osobně mohu doporučit knihu Plané rostliny k jídlu od Henschela Detleva, která je výborná a obsahuje více než sto jedlých druhů. Další zajímavou publikací je kniha Jedlé rostliny z přírody od autorky Dagmar Lánské obsahující několik desítek rostlin, které běžně rostou v naší přírodě a mnoho receptů k jejich úpravě. Pokud chcete začít se sběrem, budou vám tyto knihy velice zajímavou inspirací.

Video příručky

Vytvořil jsem pro vás seznam videí od několika autorů z youtube. Ač některá videa obsahují občas drobné chyby, a to hlavně v názvech rostlin, není to nic podstatného.

Tato videa jsou jen ochutnávkou a na youtube jich najdete mnohem více. Dalším zdrojem v oblasti planých jedlých rostlin jsou stránky specnatz.cz, ze kterých doporučuji hlavně seriál Jedlé rostliny ve vyhladovělém městě. Bohužel jsou ale videa z těchto stránek placená, nicméně za celý seriál zaplatíte 6 korun, což rozhodně není velká částka.

Zajímavé internetové stránky

Kromě spousty videí existuje i několik stránek, které se planými rostlinami také zabývají a najdete na nich spoustu zajímavých informací a rad.

České stránky

Divoká kuchařka – Tyto stránky vznikly jako součást diplomové práce a mají za cíl zvýšit povědomí o planých jedlých rostlinách a jejich historickém použití. Najdete zde celkem 60 druhů rostlin.

Plané rostliny – Tato stránka se již bohužel neaktualizuje, ale najdete zde mnoho inspirativních receptů.

Paukertová.cz – Články bioložky, která se mimo jiné zabývá planými rostlinami, na stránkách najdete spoustu článků, včetně hodnocení chuti některých rostlin.

Anglické stránky

Česká republika je malá země, takže jak už to tak bývá, na anglickém internetu můžete najít informačně mnohem obsáhlejší stránky než u nás. Uvedu několik nejzajímavějších.

Celtnet – Obrovská databáze receptů, asi největší kuchařka o planých jedlých rostlinách.

Plants for future – Databáze obsahující více než 7000 rostlin, u každé rostliny je popis a hodnocení chuti.

Edible wild food – Popisky jedlých rostlin a recepty.

Autor příspěvku: admin

3 komentáře: „Plané jedlé rostliny z naší přírody – chutné a zdravé potraviny zadarmo

  admin

  (20.2.2014 - 12:27)

  Ahoj všichni!
  Koukám, že se tento článek stal velmi populární. Může mi někdo prozradit z kterých facebookových stránek přišel? Rád bych se tam přidal.

  Štěpán

  (20.2.2014 - 13:49)

  Bohužel trochu stručný popis, ale videa pěkná. V jedení planých rostlin vidím vícero problémů a asi tím největším je jak poznat že je tahle rostlina jedlá a která část z ní je jedná?

  admin

  (20.2.2014 - 17:37)

  Dobrý den
  Díky za reakci. Tento článek jsem napsal jen proto, abych rozšířil povědomí o planých jedlých rostlinách. Není možné a ani nebylo mým cílem napsat všechny informace do jednoho článku. Proto jsem sepsal prakticky jen úvod a soupis zajímavých zdrojů pro všechny, kteří se tímto tématem chtějí zabývat. Do budoucna uvažuji pro vytvoření samostatného blogu, nebo portálu se seznamem volně rostoucích jedlých a užitkových rostlin včetně popisů a fotek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.