Studujte zdarma na nejlepších zahraničních univerzitách!

Projekty online univerzitního vzdělání si vzaly za úkol umožnit lepší vzdělání i těm, pro které by jinak bylo nedostupné.
Projekty online univerzitního vzdělání si vzaly za úkol umožnit lepší vzdělání i těm, pro které by jinak bylo nedostupné.

Pokud umíte dobře anglicky, jsou pro vás dveře otevřené. Můžete si vybírat ze stovek výukových kurzů a díky nim bezplatně studovat na prestižních zahraničních univerzitách, jako jsou třeba Harvard, Stanford nebo Berkley. Ať už vás zajímá třeba umění, přírodní vědy, technika, nebo třeba zdravý životní styl, mezi kurzy určitě najdete co hledáte.

 

Jak to všechno vzniklo?

S projektem online výuky pro širokou veřejnost poprvé přišla Stanfordova univerzita, která nabídla několik kurzů robotiky a umělé inteligence pro veřejnost. Kurzy měly takový ohlas, že se univerzita v roce 2012 stala zakládajícím členem neziskového online vzdělávacího projektu Cursea. To byl začátek takzvaných MOOC (Massive open online curses), které zažívají obrovský rozmach.

 

Dnes se Cursea z původní spolupráce několika univerzit vypracovala na obrovskou vzdělávací organizaci, která má více než 100 partnerů z celého světa. V době vydání článku je v nabídce více než pět set kurzů z oborů jako je strojírenství, humanitní vědy, medicína, biologie, společenských věd, matematika, obchod, počítačové technologie a dalších oblastí. Tyto kurzy studuje přes pět milionů studentů a toto číslo neustále stoupá (za dva měsíce přibylo půl milionu studentů).

 

Cursea není sama

Jak jsem psal výše, Coursea je v současnosti největší univerzitní vzdělávací systém, ale rozhodně není jediný. Pokud se podíváte do seznamu partnerů, tak zjistíte, že v ní chybí univerzity jako třeba Harvard nebo MIT.

 

Tyto univerzity totiž nabízejí své kurzy na portálu edX, který v současnosti sdružuje celkem 30 institucí a k dnešnímu dni nabízí 90 výukových kurzů. Dalším portálem je Udacity, který nabízí 30 kurzů z různých oborů. Posledním projektem, o kterém se zmíním, je nově vzniklý projekt Future learn, který je v současné době v beta verzi a jehož první kurzy se teprve pomalu rozjíždějí. Tento projekt zaštiťuje 29 institucí.

 

A co české univerzity?

Zatím žádná česká univerzita neposkytuje tyto vzdělávací kurzy, i když podle některých vyjádření je možné, že některé brzy začnou. Uvažuje o tom například České vysoké učení technické nebo Technická univerzita v Liberci. Každopádně, pokud nějaký takový projekt vznikne a já se o tom dozvím, doplním tento článek. Prozatím jsou ale studenti odkázáni pouze na zahraniční kurzy.

 

Průběh kurzů

Bohužel prozatím nemluvím z vlastní zkušenosti, ale z dostupných zdrojů lze zjistit, že kurzy mají formu vysokoškolského studia a jsou zakončeny testem. Přístup k jednotlivým přednáškám a materiálům získáváte každý týden a na případné dotazy vám většinou odpoví někdo z tisíců spolužáků v diskuzním fóru. Jediným rozdílem oproti klasickému studiu je krom videopřednášek akorát to, že za splnění závěrečného testu nedostanete kredity ani nemůžete tímto způsobem školu vystudovat a test slouží jen pro kontrolu, jak jste učivo zvládli.

 

Odkazy na univerzitní portály

Coursera – V současnosti největší nabídka kurzů

Future learn – Nový projekt, postupně se rozjíždí

Udacity – Menší projekt s asi třiceti kurzy od vysokoškolských učitelů

edX – Na tomto portále najdete mimo jiné i Harvard University nebo třeba Berkley

 

Další zdroje univerzitních kurzů a přednášek

Openculture – Více než 750 výukových kurzů a záznamů přednášek

Cosmolearning – Databáze přednášek a kurzů všech vysokoškolských oborů

 

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.